گزارشی از حواشی تشییع پیکر مرحوم آیت الله منتظری

به علت کاهش شدید سرعت اینترنت در قم، نتوانستیم در این دو روز فعالیتی در وبلاگ داشته باشیم. دیروز آیین تشییع و تدفین مرحوم آیت الله العظمی منتظری با حضور ده ها هزار نفر از مقلدان و دوستداران وی برگزار شد. با وجود اطلاع رسانی بسیار ضعیف صدا و سیما و اختلالات شدید اینترنتی و علیرغم آنکه کمتر از ۲۴ ساعت از اعلام خبر درگذشت این مرجع فقید می گذشت، جمعیت بی سابقه ای از نظر کمی و کیفی در خیابان های قم دیده می شد و با تدابیر ستودنی پلیس، این آیین بدون هیچ تنشی پایان یافت و حضور رهبران جنبش سبز و شعارهای بی سابقه مردم نیز مشکل آفرین نشد. در سطح شهر نیز تصاویر و پلاکاردهای اندکی از آیت الله منتظری به چشم می خورد، ولی دیدن تصاویر ایشان پس از بیست سال ممنوعیت، از نکات جالب توجه بود.

تصویر آیت الله منتظری در شهر قم

ساعت ۹ صبح بود که ماشین حامل پیکر این مرجع تقلید از مقابل بیت وی حرکت کرد و از مسیر بلوار شهید محمد منتظری به سمت خیابان آیت الله مرعشی نجفی (ارم) عازم حرم مطهر شد.

جمعیت تشییع کنندگان پیکر آیت الله العظمی منتظری در قم

به دلیل ازدحام و تراکم جمعیت، هزاران نفر از تشییع کنندگان نتوانستند بر پیکر مطهر نماز بخوانند. نماز را آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی خواند که از دوستان و حامیان دیرین مرحوم منتظری بوده و سال هاست که امام جماعت حرم و مدرسه فیضیه و از مراجع عظام تقلید شیعه است. این اقدام آقای زنجانی برای طلبه هایی که از جایگاه والای علمی و اخلاقی وی مطلع بوده و در عین حال از روابط صمیمانه ایشان با مرحوم منتظری بی خبر بودند بسیار تعجب برانگیز بود!
آیین تشییع دقایقی پس از ساعت ۱۰ صبح پایان یافت و مردم عزادار پراکنده شدند. با کاهش جمعیت، حدود هزار نفر از مخالفین آیت الله منتظری که بیشتر آنها را طلبه های جوان تشکیل می دادند با تجمع در برابر بیوت حضرات آیات منتظری و صانعی به شعار دادن علیه آنها پرداخته و پارچه های سیاه نصب شده بر حسینیه شهدا و عکس های آیت الله منتظری را پایین آوردند و عکس رهبری را جایگزین کردند.

تدبیر پلیس و حضور سردار توکلی فرمانده پلیس استان قم در هنگام بروز تنش و مدیریت وی سبب شد که درگیری ها گسترش نیابد. اگر سنگ پراکنی های طرفین ادامه می یافت نه تنها شمار زخمی ها بیشتر از این می شد بلکه ممکن بود که فجایع بیشتری رخ دهد. خوشبختانه دیروز با وجود تنش شدید میان طرفین، پلیس هیچ گونه برخورد خشنی با مردم نکرد که جای تشکر دارد. هرچند باید از کسانی گلایه کرد که اجازه دادند حرمت شکنی به ساحت مرجعیت به اوج خود برسد و با ارسال گسترده پیامک به طلاب (آن هم از سوی برخی نهادهای حوزوی) از آنها خواستند برای به هم زدن مراسم یادبود آیت الله منتظری از ساعت چهار و نیم عصر در مسجد اعظم قم حاضر شوند. هرچند همه این تلاش ها سبب نشد که تعداد جمعیت مخالف آیت الله منتظری به هزار نفر برسد! اگرچه این جمعیت با شعارهایی چون «این همه لشگر آمده، به عشق رهبر آمده»، «شهر مقدس قم، جای منافقین نیست»، «میرحسین، صدام حسین»، «ما اومدیم منافق» و … موفق شدند مجلس ترحیم را به هم بزنند و ظاهرا برخی علما و مراجع همچون آیت الله جوادی آملی به محض اطلاع از اوضاع درون شبستان اصلی مسجد اعظم، از ورود به مسجد خودداری کرده و محل را ترک کرده اند.
پس از به هم خوردن مراسم، احمد شمس مداح قمی که صبح هم مجری مراسم تشییع جنازه بود از حضار خواست که برای محکومیت جریان فتنه از مسیر اعلام شده حرکت کرده و مسجد را ترک کنند. جمعیت پس از ترک مسجد عازم بلوار شهید محمد منتظری شده و در مقابل بیوت حضرات آیات عظام منتظری و صانعی تجمع کردند. آنها با شعارهایی چون «مرگ بر صانعی»، «ای مرجع قلّابی، تو ضد انقلابی»، «این همه لشگر آمده، به عشق رهبر آمده» ساعاتی به شعار دادن پرداختند و عکس رهبری را روی تابلوی دفتر آقای صانعی و دیوار حسینیه آقای منتظری نصب کردند. حدود سیصد الی چهارصد نفر در برابر دفتر آقای صانعی و حدود ششصد الی هفتصد نفر در برابر دفتر مرحوم آقای منتظری تجمع کرده بودند. چند هیأت عزاداری حامی احمدی نژاد به همراه برخی نهادها در سازماندهی تجمعات اعتراضی دیروز نقش داشتند.
از ساعات نخستین امروز سه شنبه نیز پیامک هایی به طلاب فرستاده می شود و از آنها می خواهد برای محکومیت منافقین فتنه گر ساعت سه و نیم عصر امروز در برابر منزل امام خمینی در قم که به بیوت آقایان منتظری و صانعی نزدیک است گرد هم آیند. به نظر می رسد ضربه سنگینی که تعداد زیاد تشییع کنندگان و شعارهای آنها به طیف خاصی در قم وارد کرده سبب خواهد شد که واکنش های ناشیانه آنها تا مدتی ادامه یابد و آنگونه که شنیده می شود چراغ سبزهای لازم نیز به آنها داده شده است. ظاهرا حضرات متوجه نیستند که این اقدامات مذبوحانه تنها و تنها به زیان آنها تمام خواهد شد و بر مظلومیت مرحوم آیت الله منتظری و محبوبیت آیت الله صانعی نزد افکار عمومی خواهد افزود.
مرجع فقید اکنون در جوار فرزندش شهید محمد منتظری و دو یار دیرینش مرحوم آیت الله العظمی بهجت و مرحوم آیت الله ربانی شیرازی آرمیده و مایه شرمندگی است که طلبه های جوانی که وظیفه شان درک و شناخت آرای فقهی و اصولی این عالم بزرگ شیعی است به هتک حرمت وی آن هم در روز دفنش روی آورده اند! این روزها شایع شده که قرار است دفتر آیت الله منتظری برای همیشه تعطیل شود.

مرقد آیت الله العظمی منتظری

درباره علی اشرف فتحی

21 تیر 1360 در زنجان زاده شدم. 17 شهریور سال بعد پدرم در کردستان شهید شد. 18 ساله بودم که پس از پایان مقطع پیش دانشگاهی به حوزه علمیه قم آمدم و اکنون در مقطع درس خارج مشغول به تحصیلم. تا خدا چه خواهد ...
این نوشته در حوزه, سیاست ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

8 پاسخ به گزارشی از حواشی تشییع پیکر مرحوم آیت الله منتظری

 1. بازتاب: گزارشي از مراسم تشييع و ترحيم آقاي منتظري+فيلم « آهستان

 2. سياوش دولت سرايي می‌گوید:

  برای حضرت ایت اله منتظری ارزوی علودرجات دارم دیر یا زود ما نیز این راه را طی خواهیم کرد و به نقطه ای میرسیم که با تعجب از خودمان می پرسیم ما چقدر دردنیاتوقف کردیم روزی یا پاره ای از روز را.وبعد از بت پرستی آدم پرستی و بنده ی زر و زور و تزویر بودن خودمان خیلی شرمنده خواهیم شد.این را برای طلبه ها نوشتم تا بدانند برده ی بی چون و چرای قدرت بودن چندان هم پایدار نیست.

  [پاسخ]

 3. رسول می‌گوید:

  در روزگاری زیست می کنیم که آدم سکولار طرفدار مرجعیت شده و به طلاب علوم دینی درس اخلاق اسلامی می دهد و توصیه به خواندن آراء فقهی می کند ؟؟؟!!! راست و دروغ بهم میبافد و دل برای حوزه های علمیه میسوزاند؟؟؟ آنهم از کسانیکه تا دیروز به منتظری گربه نره میگفتند؟؟؟؟!!!!!

  [پاسخ]

 4. اردلان می‌گوید:

  سلام.دوست عزیز من مدت زیادی ایران نبودم و به این دلیل از جناب منتظری چیز زیادی نمی دونم و به این دلیل شرمنده هستم.من فکر نمی کنم که این جناب شخصیت بدی بوده باشد.علاقه ی زیادی دارم که ایشونو بشناسم.اگر ممکنه به ایمیلم یه توضیحی بفرستید که کی بوده و چه کارا کرده و واسه چی دگه باهاش بد شدن.ممنونم.منتظرم.

  [پاسخ]

 5. علی رضا می‌گوید:

  سلام و ادب و احترام
  ارتحال ایت الله منتظری بسی باعث تاثر همه ما طلاب شد و تقریبا تمامی طلابی که در قم حضور داشتند به تشییع وی رفتند که صد البته بیشترشان من جمله بنده به علت ساده لوحی این عزیز سفر کرده تنها به جهت احترام به وی و نه طرفداری از وی در این مراسم شرکت کردیم.
  اما اینکه اکثریت جمعیت که نه ، همه جمعیت را به حساب حدود هزار نفری که با فشار رسانه هایی من جمله همان ها که شما در این فکری که چون مهم هستی تحویلت گرفته اند بحثی است که متاسفانه برای شما هم خلط مبحث بوجود آورده است
  نکته حائز اهمیت

  [پاسخ]

 6. علی رضا می‌گوید:

  نکته حائز اهمیت عدم پرداخت شما به جمعیتی بود که حدود دو سوم جمعیت قم را تشکیل می داد و از صفاییه و میدان شهدا تا چهار راه و سه راه بازار و از انجا تا میدان مطهری و از آنحا تا حوالی میدان سعیدی و از طرف دیگر تا انتهای خیابان امام کشیده شده بود و شما در فکر برفی هستی تا…
  بگذریم
  دوست من اکثریت ملت با کسی است که نائب امام عصر است و هموست که این ملت با جان و دل می خواهندش و اگر سکوت را میبینی بدان که در انتظار رهبرشانند و گول شبکه های ماهواره ای را نخور تا ببینند به درد نمی خوری تفاله ای در انتهای قوریشان خواهی شد

  [پاسخ]

 7. بازتاب: links for 2009-12-23 | نیم خط وحید » انعکاس لینکهای جالب و خواندنی روز

 8. بازتاب: گزارش مراسم تشییع آیت الله منتظری « فقیه عالیقدر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *