روایت بین‌المللی از «اربعین»

حرمین کربلا در ایام اربعین امسال، عکس از AFP

زهرا خرمشاهی: بر خلاف آنچه که گفته می‌شود، رسانه‌های غربی و عربی در اربعین امسال نیز به پوشش خبری آیین بی‌نظیر «زیارت اربعین حسینی» پرداختند. امسال با توجه به گستردگی بی‌سابقه این مراسم، توجه رسانه‌های بیشتری به این آیین شیعی جلب شده بود. علاوه بر رسانه‌های مطرح غربی، برخی رسانه‌های عربی نزدیک به محافل سلفی نیز گستردگی مراسم اربعین امسال را مخابره کردند.

به گزارش واشنگتن پست، میلیون‌ها شیعه با وجود تهدیدات داعش، یاد اربعین را در عراق گرامی داشتند. همچنین میدل‌ایست گزارش داد که میلیون‌ها زائر شیعه درسوگواری سالیانه اربعین  روانه شهر مقدس کربلا در عراق شدند. این افراد با وجود شرایط امنیتی خطرناک و همچنین تلاش پیکارجویان داعش که زائران را مورد هدف قرار می‌دادند، به این سفر رفته بودند. برخی این مسیر را بیش از دوازده روز پیاده از جنوب عراق یا ایران و برخی در کامیون‌هایی مملو از جمعیت رفته بودند. خالد العبیدی وزیر دفاع عراق گفته که اربعین امسال هفده میلیون نفر با احتساب  بیش از چهار میلیون غیر عراقی از شصت کشور وارد کربلا شده‌اند.

بر اساس این منبع موثق عراقی، این تعداد زائر رکوردی جدید نسبت به سال‌های گذشته محسوب می‌شود. بنا به گفته یک مسؤول پیشین شبکه ماهواره‌ای «النجف»، این حادثه مذهبی بزرگ‌ترین اجتماع در جهان است، زیرا تعداد شرکت‌کنندگان بالغ بر پانزده میلیون نفر بوده که یک سوم جمعیت عراق هستند. میدل ایست ادامه می‌دهد:جالب‌ترین قسمت این موضوع این است که افراد غیر مذهبی نیز در این گردهمایی شرکت کرده بودند. درروز جمعه یک نفر با اصابت خمپاره کشته شد اما دولت عراق با افزایش شمار نیرو از پانزده هزار به چهل هزارنفر کنترل‌های خود را افزایش داد. عبد الحسین سالم یکی از داوطلبان تهیه غذا در ورودی شهر کربلا به یک خبرنگار غربی می‌گوید: تلاش داعش بیهوده ماند، زیرا وقتی به کربلا آمدیم آماده قربانی شدن بودیم و آرزوی شهادت در سر داشتیم. در هر حال روز پنجشنبه، دو بمب درموکب غذای زائران منفجر شد که سه کشته و بیش از سیزده مجروح بر جای گذاشت. همچنین در یک گذرگاه ایرانی بیش از سه نفر کشته شدند.

به گفته وزیر دفاع عراق، در چند روز گذشته نیروهای کمکی بغداد توانستند نیروهای داعش را به عقب برانند. همچنین خالد العبیدی وزیر دفاع عراق به شبکه العربیه گفت که تعداد زائران کربلا در روز پنجشنبه [دو روز مانده به اربعین] به هفده و نیم میلیون نفر رسیده است. او می‌گوید تعداد زائران خارجی چهار و نیم میلیون نفر از شصت کشور بوده که بیشتر آنها ایرانیان بوده اند. مقامات عراقی تعداد زوار ایرانی را حداقل یک میلیون تخمین زده‌اند. آنها این حرکت را نمایشی نمادین در مقابل تروریست‌های داعش خواندند. خالد العبیدی می‌گوید: ما به دلیل تعداد زیاد زائران در شهر طرح‌های امنیتی را بررسی کرده و همچنین مسیرهای جدیدی به سمت این شهر باز کرده‌ایم. این شبکه می‌گوید زوار شیعه ازگذشته همواره هدف حملات تروریستی بود‌ه‌اند که امسال میزان کمتری از این حملات گزارش شده است.

همچنین به گزارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی، اربعین بزگترین گردهمایی شیعیان است که امسال به دلیل افزایش تعداد زائران، ده هزار نیروی داوطلب به کمک نیروهای دولتی آمادند تا به وضعیت رفاهی زائران رسیدگی کنند. همچنین بنا به گزارش بخش انگلیسی سایت الاهرام مصر در حالی که شیعیان پانزده درصد جمعیت مسلمانان جهان را تشکیل می‌دهند، حدود پانزده میلیون زائر در زیارت اربعین امسال شرکت کرده و ۳۵ هزار نظامی عراقی این مراسم را پوشش دادند.

همین نوشته در سایت دین‌آنلاین

درباره علی اشرف فتحی

21 تیر 1360 در زنجان زاده شدم. 17 شهریور سال بعد پدرم در کردستان شهید شد. 18 ساله بودم که پس از پایان مقطع پیش دانشگاهی به حوزه علمیه قم آمدم و اکنون در مقطع درس خارج مشغول به تحصیلم. تا خدا چه خواهد ...
این نوشته در اجتماع, دین ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 پاسخ به روایت بین‌المللی از «اربعین»

 1. جواد می‌گوید:

  آقای فتحی، جناب ابطحی دیگه مطلب نمی نویسند؟

  [پاسخ]

  علی اشرف فتحی پاسخ در تاريخ دی ۴ام, ۱۳۹۳ ۲:۲۶ ب.ظ:

  بله سرشون شلوغه و کمتر فرصت می‌کنن به نت سر بزنن

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *