فقه برجام، عصر برجام

علی‌اشرف فتحی: حوزه علمیه و روحانیون و طلاب آن نیز همچون دیگر بخش‌های جامعه طی ۱۲ سال گذشته درگیر پرونده هسته‌ای کشورمان بودند. این دل‌مشغولی سال گذشته با برگزاری همایشی به نام «فقه هسته‌ای» رسانه‌ای‌تر شد. این همایش از سوی برخی نهادهای رسمی حوزوی برگزار شد تا مبانی فتوای رهبری مبنی بر تحریم ساخت سلاح‌های اتمی و کشتارجمعی را مورد مداقه فقهی قرار دهد. سخنرانان و برگزارکنندگان این همایش از نیروهای میانه‌رو در حوزه قم بودند که تلاش داشتند با همراهی دولت حسن روحانی، به اعتمادسازی بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای کشور کمک کنند.

در سطوح بالاتر نیز می‌توان به همراهی گسترده مراجع با تیم جدید دیپلماتیک کشورمان اشاره کرد که در دولت‌های قبلی سابقه نداشت. به گونه‌ای که محمدجواد ظریف به دیدار مراجع قم می‌رود و به گفته استاندار وقت قم، مراجع نیز در این دیدارها از عملکرد تیم ظریف اعلام حمایت می‌کنند و حتی کهنسال‌ترین مرجع حوزه قم؛ آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی خطاب به ظریف می‌گوید: «از اینکه دل مردم را شاد کردید ما هم خوشحالیم».

در سطوح پایین‌تر نیز پیگیری مذاکرات هسته‌ای در این سال‌ها جزو برنامه روزنامه همه خانواده‌های حوزوی بود و در هر گعده‌ طلبگی نیز سخن از این مذاکرات زده می‌شد. حالا که پس از ۱۲ سال تنش و چالش، مذاکرات هسته‌ای در قالب طرحی با عنوان «برجام» به انجام و فرجام رسیده و موج شادی و رضایت در کشورمان به خوبی محسوس است، امید آن می‌رود که با کاهش تنش‌ها و فشارها و رشد تدریجی اقتصادی کشور، بزرگان و سیاست‌گذاران برای افزایش نشاط علمی در محافل حوزوی و دانشگاهی فکری تازه و طرحی نو (نه در قالب برگزاری سمینارها و همایش‌های پرخرج و بی‌فرجام) ارائه دهند تا عصر تازه دیپلماتیک را با عصر تازه نشاط روحی و علمی همراه کنیم.

۱۲ سال تنش هسته‌ای را اگر به ۲ سال تهدید ایران پس از واقعه ۱۱ سپتامبر اضافه کنیم و اتفاقات داخلی سال‌های اخیر را هم در نظر بگیریم، می‌توان به راحتی درک کرد که نسل کنونی تا چه حد زیر بار روانی تنش‌های داخلی و خارجی قرار داشته و محتاج آرامش روحی و فکری است تا بتواند بهتر و بیشتر درس بخواند و کار کند و زندگی سالمی در پیش گیرد. مدیریت اوضاع کنونی چیزی کم از مدیریت دوران پس از جنگ ندارد. کاش این دوره سازندگی روانی و فکری را با آسیب‌های کمتری نسبت به دوره سازندگی پس از جنگ طی کنیم.

درباره علی اشرف فتحی

21 تیر 1360 در زنجان زاده شدم. 17 شهریور سال بعد پدرم در کردستان شهید شد. 18 ساله بودم که پس از پایان مقطع پیش دانشگاهی به حوزه علمیه قم آمدم و اکنون در مقطع درس خارج مشغول به تحصیلم. تا خدا چه خواهد ...
این نوشته در حوزه, سیاست ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1 پاسخ به فقه برجام، عصر برجام

  1. محمّد می‌گوید:

    خیلی خوبه که شما دور از هیجان، این مطالب رو نوشتی، این از جنس مطالبی‌ـه که معمولاً هفته‌ها بعد از واقعه نوشته می‌شه.

    [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *