چرا باید آل‌سعود را نفرین کنیم؟

علی‌اشرف فتحی: چند ماه پیش در یک گروه ده دوازده نفره واتس‌اپی که متعلق به یکی از رسانه‌ها بود، از واژه «ملعون» برای ملک عبدالعزیز؛ پایه‌گذار سلطنت آل‌سعود استفاده کردم. دو نفر از اعضای گروه که یکی‌شان از نویسندگان قمی و دیگری از روزنامه‌نگاران مقیم یکی از کشورهای عربی بود مرا مورد شماتت و ملامت قرار دادند که چرا حرف زدن بلد نیستم و ادب سخن گفتن ندارم و … . تو گویی که من یک دیپلمات برجسته‌ام که مؤسس کشور سعودی را در ملأ عام و یک رسانه بین‌المللی نفرین کرده‌ام!

از دو روز پیش که این وضعیت بغرنج حج، به اوج نگرانی رسیده و تراژدی حج امسال با فاجعه منا به نقطه بحرانی‌اش منجر شده، دارم به این فکر می‌کنم که آیا آن همه سابقه زشت و غیرانسانی و غیر فرهنگی این خاندان و سلسله برای نفرین کردن آنها و ابراز تبری از آنان، آن هم در یک گروه محدود ده دوازده نفره کافی نبود؟! آیا باید شاهد این فاجعه و بی‌عرضه‌گی محض می‌بودیم که تا از مدیریت غیرانسانی اراذل و اوباش حاکم بر حرمین شریفین انتقاد علنی کنیم؟! آیا تخریب هویت فرهنگی و تاریخی سرزمین حجاز، آزار و اذیت مکرر زائران، قتل و حبس و تهدید شیعیان عربستان، تحقیر مکرر ایرانیان، کشتار شیعیان بحرین و یمن و ده‌ها رفتار غیراسلامی و غیرانسانی برای آنکه منِ طلبه قلم‌به‌دست کفایت نمی‌کند که آنها را نفرین کنم؟!

من نه سیاست‌مدارم و نه دیپلمات، آنکه لعن و نفرین مرا می‌شنود می‌فهمد که من از موضع یک انسان، یک مسلمان و یک شهروند عادی از چنین کارنامه زشتی اعلام انزجار می‌کنم. نه مخالف و مخل سیاست‌ورزی کسی هستم، نه می‌توانم و نه می‌خواهم که این لعن و نفرین‌ام را از حد لفظی فراتر ببرم و در مصلحت‌سنجی سیاسیون اخلال مضر کنم. من فقط مخالف مدیریت غلط و غیرانسانی (و طبعا غیراسلامی) این سلسله شرور در حدود یک قرن تسلط آن بر مقدس‌ترین سرزمین مسلمانان هستم و فکر می‌کنم مصلحت‌سنجی‌های افراطی منجر به گستاخ‌ شدن این حکومت خطرناک و افزایش رفتارهای افراطی آن خواهد شد. کیست که نداند این خاندان نفرین‌شده چه سهم بزرگی در رواج خشونت‌های غیرانسانی در جهان اسلام و بدنام کردن اسلام و مسلمانی با تغذیه گروه‌ها و گروهک‌های تروریستی داشته است؟! کیست که نداند این خاندان نه پایه‌ دموکراتیکی داشته و نه حمایتی از حکومت‌های دموکراتیک اسلامی کرده و بارها به دموکراسی‌های اسلامی ضربه زده است؟! تا کی باید مسلمانان تاوان سیطره و یکه‌تازی این خانواده چند هزار نفره را بدهند؟!

آیا بهتر نیست که ملاحظه‌کاری را کنار بگذاریم و آل‌سعود را وادار به پاسخ‌گویی و در پیش گرفتن رفتار انسانی و قانونمند بکنیم؟! آیا بهتر نیست همه پتانسیل‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خود را فعال کنیم تا این سلسله وادار به کنار گذاشتن بربریت و دست‌کم وادار به پیشه کردن رفتاری دموکراتیک و انسانی شود؟ حمله چند ماهه به یمن و رفتار دو سه روز اخیر آنها با هزاران زائر بی‌پناه گرفتار در یک بی‌تدبیری و بی‌عرضه‌گی نشان می‌دهد که کشتی‌بان را باید سیاستی دگر آید! آرامش و پیشرفت جهان اسلام و دموکراتیک شدن آن بدون اصلاحات بنیادین در عربستان رؤیایی آشفته و موهوم خواهد بود.

درباره علی اشرف فتحی

21 تیر 1360 در زنجان زاده شدم. 17 شهریور سال بعد پدرم در کردستان شهید شد. 18 ساله بودم که پس از پایان مقطع پیش دانشگاهی به حوزه علمیه قم آمدم و اکنون در مقطع درس خارج مشغول به تحصیلم. تا خدا چه خواهد ...
این نوشته در سیاست ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

4 پاسخ به چرا باید آل‌سعود را نفرین کنیم؟

 1. علی مصلحی می‌گوید:

  سلام.
  البته تعجب کردم از انتخاب تیتر و گمانم این بود که تیتر وجه سلبی دارد. بعد که خواندم و دیدم نوشته از ایجاب «لعن» سخن می‌گوید، بر شگفتی و تعجم افزوده شد. فقط چون ذیل نوشته امضای یک قربانی خشونت است. شاید خودش داوطلبانه خودش را قربانی نداند، اما همین که پدری را در خشونتی ولو مقدس از دست داده باشد، قربانی خشونت محسوب می‌شود.
  به گمانم امام محمد غزالی لعن بر یزید را اشتباه می‌داند و دلیل او این نسیت که «لعن» غلط است. بلکه دلیل او اینست که «لعن» بر مسلمان غلط است. و یزید چون مسلمان است نباید او را لعن کرد ولو فرزند پیامبر را کشته باشد.
  به همان اندازه که استدلال غزالی در نفی لعن مسلمان غلط است، استدلال شما هم در تجویز لعن خطاست.
  شاملو سروده است:
  کوه با اولین سنگ آغاز می‌شود.
  ظریفی سروده است:
  جنگ با اولین فشنگ.
  و بنده معتقدم همین لعن گفتن و خشونت کلامی من و تو دمیدن در آتش خطاهای آل سعود است و رجز‌خوانی‌های «احمدی‌نژاد» در نفی هالوکاست، دمیدن در شعله آتشی که اسراییل برپا کرده و مسلمانان را می‌سوزاند.
  ای کاش این نوشته از یک قربانی خشونت نبود.

  [پاسخ]

  علی اشرف فتحی پاسخ در تاريخ مهر ۶ام, ۱۳۹۴ ۱۲:۵۷ ب.ظ:

  لعن بر ظالمین و در صدر آنان یزید جزو تعالیم بدیهی قرآنی است. ابراز تبری از ظالمین و نفرین کردن آنان (و نه فحاشی و تهمت و بددهنی) نیز جزو فطریات بشر است. قیاس محکومیت آل‌سعود و پاسخگو کردن این دولت با موهوم خواندن اصل هولوکاست نیز قیاسی است کاملا مع‌الفارق!

  [پاسخ]

 2. Haghtalab می‌گوید:

  کار بعضی به کجا رسیده که به به اصطلاح “امام!!!” غزالی استناد می کنند حال انکه در وجود اب تیمم باطل است….

  [پاسخ]

 3. بازتاب: دو اتفاق خوب | تورجان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *