ابعاد حوزوی فاجعه منا

علی‌اشرف فتحی: سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه با شوک بزرگ فاجعه منا آغاز شده است. دست‌کم دو استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم جزو مفقودین این فاجعه هولناک هستند و حتی شایعه درگذشت آنها نیز چند روز پیش منتشر شده بود که تکذیب شد، با این حال تاکنون نشانی از آنان پیدا نشده است. نام آیت‌الله محمدرضا مؤیدی قمی و حجه‌الاسلام‌والمسلمین مسلم قلی‌پور گیلانی (عارف) را هنوز از فهرست اساتید مدرسه فیضیه در سال تحصیلی جدید حذف نکرده‌اند.

نام آقایان مؤیدی قمی و قلی‌پور گیلانی هنوز در فهرست مفقودین فاجعه منا است.

آقای مؤیدی که چندی است اعلام مرجعیت کرده و شاگرد امام خمینی نیز بوده است، استاد ۷۴ ساله فقه، اصول و تفسیر حوزه است که فعال، پرکار و البته نه‌چندان مشهور بوده و شهرتش به اندازه آقای قلی‌پور نیست.

آقای قلی‌پور طی دو دهه گذشته به سبب تدوین جزوات درسی و امتحانی و خلاصه دروس و کتب حوزوی در میان همه طلاب شناخته شده است و طلاب زیادی در دو دهه اخیر، موفقیت خود در امتحانات را مدیون جزوات و خلاصه‌های آقای قلی‌پور بوده‌اند؛ به گونه‌ای که حتی اشعار طنزآمیزی درباره وی سروده شده است. البته انتقادات زیادی هم متوجه این روش آقای قلی‌پور شده که جزوات و خلاصه‌های وی را عامل دوری طلاب از حضور مستقیم در درس‌ها و مطالعه متون درسی دانسته‌اند، ولی خود وی اخیرا در تنها گفتگویی که دوست گرانقدرم آقای رضا تاران با وی انجام داد از روش خود دفاع کرد و گفت: «واقعیت قضیه این است که طلبه‌ها به‌دلیل مشکلات مالی، اجاره منزل و مسایل مختلف زندگی، حال و حوصله درس‌خواندن را ندارند، یا به عبارت دیگر فراغت بالی برای درس‌خواندن ندارند.»

شایعاتی درباره مفقود شدن برخی دیگر از استادان حوزه نیز وجود دارد که از صحت و سقم این شایعات مطلع نیستم. البته طلاب و روحانیون دیگری نیز جزو قربانیان و مجروحین این فاجعه بی‌سابقه هستند. فقدان این حجاج حوزوی جلسات درس و بحث حوزه را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. تا چند روز دیگر درس‌های سطوح عالی حوزه به مناسبت فرارسیدن ایام تبلیغی دهه اول محرم تعطیل خواهد شد.

پی‌نوشت: در سال تحصیلی جدید توفیق یافته‌ام که کتاب شریف شرح لمعه را از ابتدای کتاب الصلاه در مدرسه آیت‌الله لنگرودی واقع در کوچه عشقعلی خیابان چهارمردان قم از ساعت هفت تا هشت صبح تدریس کنم.

درباره علی اشرف فتحی

21 تیر 1360 در زنجان زاده شدم. 17 شهریور سال بعد پدرم در کردستان شهید شد. 18 ساله بودم که پس از پایان مقطع پیش دانشگاهی به حوزه علمیه قم آمدم و اکنون در مقطع درس خارج مشغول به تحصیلم. تا خدا چه خواهد ...
این نوشته در حوزه ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 پاسخ به ابعاد حوزوی فاجعه منا

  1. مهرداد می‌گوید:

    برادر من تسلیت می‌گویم. اما خودمانیم در پنجاه سال پیش چقدر متن رساله‌ها تغییر کرده و چقدر سطح اساتید عوض شده، همان کتب قدیمی را روخوانی کنید تفاوتی ندارد با این که سر کلاس استادی در امروز بروید.

    [پاسخ]

  2. بازتاب: عید دیدنی به سبک حوزوی | تورجان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *