عید دیدنی به سبک حوزوی

عیددیدنی امروز آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی و دامادشان استاد بیگدلی

علی‌اشرف فتحی: وقتی موضوعی دغدغه ذهنی شما باشد، وقتی اهتمام شما متوجه یک مسأله باشد و دارای تخصص خاصی شده باشید، ناخودآگاه در جلسات دوستانه و خانوادگی هم یا خودتان درباره آن موضوع و مسأله حرف پیش می‌کشید یا دیگران در آن زمینه از شما حرف می‌کشند و می‌پرسند.

چندی پیش خدمت یکی از علما بودم. ایشان افسوس می‌خورد که چرا برخی از آقایان طلاب و روحانیون به سنت پیشینیان خود کمتر وفادار مانده و در جلسات و گعده‌های دوستانه‌شان از مسائل علمی کمتر صحبت می‌کنند و همّ و غمّ برخی طلبه‌ها بیشتر معطوف به مسائل سیاسی و حتی ورزشی شده و ساعت‌ها درباره موضوعات سیاسی و ورزشی که تخصصی درباره آنها ندارند و سودی هم برای‌شان ندارد صحبت و حتی جدل می‌کنند، اما درباره مسائلی که به خودشان، درس‌شان و رسالت حوزوی‌شان مربوط است، سخنی نمی‌گویند. این عالم و استاد برجسته حوزه در ادامه از آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی به عنوان معدود آقایانی یاد کرد که در جلسات عمومی‌ روزانه‌اش به مسائل علمی اکتفا می‌شود و کسی خارج از تخصص خود اظهارنظر نمی‌کند.

امروز که به رسم معمول برای تبریک عید غدیر خم خدمت ایشان رفته بودم، حضرت استاد شیخ مهدی بیگدلی؛ داماد ایشان و از مُمتَحِنین معروف حوزه علمیه قم هم برای تبریک عید غدیر خدمت ایشان آمده بود. تمام مدت حضور کوتاه ایشان در منزل آیت‌الله‌العظمی شبیری، به گفتگو درباره نظر میرزای نائینی(ره) مبنی بر «هم‌وزن بودن رادع و مردوع» و یک فرع فقهی دیگر سپری شد. بعد از رفتن استاد بیگدلی، من هم درباره کیفیت مشروعیت بنای عقلا از ایشان پرسیدم و عرض کردم که اگر عُقلای عالَم (بما هم عقلا)  در زمان کنونی یا آینده، بر سر موضوعی به اتفاق نظر برسند و این موضوع هیچ سابقه‌ای در زمان معصومین(ع) نداشته باشد که بتوان از سیره معصومین به حجیت و مشروعیت این بنا رسید، آیا این بنا مورد تأیید شارع نیست؟ اصطلاحا آیا بنای حادث و جدید عقلا هم می‌تواند مستند فتوا قرار گیرد؟ ایشان پاسخ دادند که چون ادعای ما این است که شریعت ما ابدی است، پس معصومین هر آنچه را که لازم بوده به ما ابلاغ کرده‌اند (ولو در قالب قواعدی چون لاضرر و نفی حرج و …)، پس اگر در کلمات معصومین هیچ مستندی که رادع بنای حادث عقلا نباشد پیدا نکنیم، این بنای جدید عقلا هم مثل بناهای زمان معصومین حجت است.

نسخه خطی تقریرات آیت‌الله منتظری از درس فقه آیت‌الله‌العظمی بروجردی در دست آیت‌الله شبیری

همچنین از ایشان درباره تازه‌ترین اثر منتشر شده مرحوم آیت‌الله‌العظمی منتظری به نام «کتاب الإجاره و الغصب و الوصیه» پرسیدم که تقریرات درس خارج فقه مرحوم آیت‌الله‌العظمی بروجردی در اوایل حضور ایشان در قم است. ایشان گفتند که همانند آقای منتظری در این جلسات آقای بروجردی حضور داشته‌اند، ولی بیشتر علاقه داشته‌اند که در جلسات درس مرحوم آیت‌الله‌العظمی حجت و مرحوم آیت‌الله‌العظمی داماد شرکت کنند که تکرار کمتری داشتند. چند سال پیش نسخه خطی این تقریرات مرحوم آقای منتظری را در دست آیت‌الله‌ شبیری دیده بودم که در مباحث مربوطه، برای اطلاع از نظرات مرحوم آیت‌الله بروجردی به این دست‌نوشته‌ها مراجعه می‌کردند.

جلسات خانوادگی و حتی عید دیدنی‌های امروز تحت‌الشعاع فاجعه منا بود و آیت‌الله شبیری به شدت از این فاجعه هولناک متأثر بودند. یکی از همسایه‌های ایشان به نام آیت‌الله محمدرضا مؤیدی قمی هم جزو قربانیان فاجعه منا هستند. همچنین ایشان امروز از فوت مظلومانه مهندس سید محمدرضا روحانی؛ نوه دختری مرحوم آیت‌الله‌العظمی سید محمد روحانی متأثر بودند.

درباره علی اشرف فتحی

21 تیر 1360 در زنجان زاده شدم. 17 شهریور سال بعد پدرم در کردستان شهید شد. 18 ساله بودم که پس از پایان مقطع پیش دانشگاهی به حوزه علمیه قم آمدم و اکنون در مقطع درس خارج مشغول به تحصیلم. تا خدا چه خواهد ...
این نوشته در حوزه ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 پاسخ به عید دیدنی به سبک حوزوی

 1. سطح چهار تبلیغ و معارف می‌گوید:

  سلام من بزودی مدرک سطح چهار حوزه را دریافت می کنم، در سایت وزارت علوم برای هیات علمی شدن برخی جاها نوشته شده است که پی اچ دی لازم است و برخی مراکز حوزوی نوشته اند که داشتن مدرک سطح چهار حوزه بلامانع است، مدرک سطح چهار حوزه دقیقاً معادل پی اچ دی است و من در تمام دانشگاههایی که نوشته اند برای هیات علمی دکتری تخصصی را لازم دانسته اند می توانم داوطلب شوم؟
  در صورتیکه مدرک سطح چهار حوزه در فقه و اصول باشد یا در رشته تبلیغ و معارف باشد برای هیات علمی شدن در رشته هایی که دکتری تخصصی قرآن و حدیث یا الاهیات و معارف اسلامی یا فقه و مبانی حقوق اعلام نیاز شده است می توان داوطلب شد ؟ اصولاً مدرک سطح چهار حوزه علمیه در رشته تبلیغ و معارف یا در رشته فقه و اصول یا … برای هیات علمی شدن در دانشگاه در چه رشته هایی معادل هست ؟ و چگونه برای هیات علمی شدن برای داوطلب شد؟

  [پاسخ]

  علی اشرف فتحی پاسخ در تاريخ مهر ۱۵ام, ۱۳۹۴ ۱۰:۱۹ ب.ظ:

  سلام. بنده از جزئیاتی که فرمودید بی‌خبرم. فقط می‌دانم که سطح چهار معادل دکتری و مدرک سطح دو معادل کارشناسی الهیات و معارف است.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *